Bookmark and Share

Jak jsme kýblovali na ZČHL v Bolkově

Vydáno dne 04. 07. 2014 (3991 x přečteno)

     Ráno se počasí tváří všelijak. Chvíli to vypadá, že bude pršet, za další půlhodinku se oteplí na kraťasy a tričko. Když už podruhé vybalím z batohu kraťasy a přibalím mikinu, usoudím, že nejlepší bude vzít si s sebou tak nějak všechno – Bolkov je za humny a dodávka to uveze. Nezávidím těm, kdo museli vyrazit na cestu na závody ráno, protože to bylo o poznání tepleji než když parkujeme v Bolkově a vynášíme k dráze hadice, savice a další hasičský materiál.


     S počasím člověk nic nenadělá. A všechno ostatní tu vypadá dobře připravené – zámkový náběh odtravněný (v pátek jsem úplně náhodou nahlédla do příprav a poprvé v životě jsem viděla „sekat zámkovou dlažbu sekačkou“ J ), dráha vyznačená a hlavně… z udírny už se kouří a voní tamodtud klobásy a steaky. Kdo ochutná, rozhodně nelituje, steaky nemají chybu! Vychutnáváme si je před nástupem, který proběhne v tradičním duchu. Jen při představování rozhodčí se podivíme, kdože to dnes bude startovat – toho kluka v oranžové vestě vůbec neznáme.

     Je po dvanácté a soutěžní klání zahajují svým útokem domácí SDH Bolkov. Kluci mají tuhle dráhu naběhanou, však na ní trénují. Jenže o to je to možná těžší a zodpovědnější nic nepokazit a naopak zaběhnout co nejlépe. Bolkováci se zahanbit nenechají a bezchybný útok zakončí s časem 18:66 (LP 18:35), což jim stačí na bohužel trochu smolné 4. místo. 13 bodíků na domácí půdě se ale určitě hodí.
     Jen o setinu hůře zaběhnou Draci Chrást. Parádní útok, na jednom proudu svítí sedmnáctka – 17:46, ale pravý proudař prostříká – 18:67 a navztekání sama na sebe je na něm vidět. Pravda, ta sedmnáctka by jim stačila na další jasné první místo. Takhle je to „jen“ 5. příčka.


     Vřeskovice s Bolkovem skoro sousedí, a tak není divu, že v rámci dobrých vztahů jim kluci ochotně zapůjčili mašinu, když bylo třeba, a dokonce v pátek nechali i zkusit trať. Pečlivá příprava se vyplatí a Vřeskovice, co známe z předchozích let, jsou zpátky – famózní útok od začátku do konce! 17:82 (LP 17:69) a 1. místo.
     I Setečtí si do Bolkova přijeli pro body. Ačkoli levý proudař to vpředu neustojí a stříká vleže a z boku, 19:86 (PP 19:20) jim stačí na 12. příčku. Jen ten startér je… „nějakej divnej“.
     Další tým přitáhne kromě diváků u dráhy pozornost snad i ptáků, co se prohánějí po zamračené obloze. Všichni se dívají na dráhu - na startu se řadí Horní Lukavice. Skvělý útok, skvělý čas 17:85 (PP 17:55) a skvělé druhé místo těsně za Vřeskováky.


     Toť téměř vše to dobré, neboť pak se začne hromadně „kýblovat“. J Klub NP zakládají tentokrát Robčice. Napřed to vypadá, že se u základny zdržel levý proudař, ale mnohem větší problémy má závodník na rozdělovači. Spoje zapojuje a dotahuje za běhu asi na 10x, už už to vypadá nadějně, ale když do rozdělovače přijde voda, stříká to od něj na všechny strany. Závodník jej obětavě zalehne – no on si snad vážně myslí, že to pomůže! Díkybohu to po chvíli vzdá – NP.
     Horní Kamenice putuje hned za nimi. Napřed ulijí start, což tedy není divu při tom dnešním startování. Rychlý košík, parádní nabíračka, voda jde z mašiny a letí dopředu klukům v patách… k céčkům se ale nedostane – chcípne stroj. NP. Občas by to asi chtělo zkontrolovat páčku na benzín ;-) .
     Žákava prolomí tu největší smůlu.  Béčkař elegantně přehazuje hadici přes hlavu, u terčů jsou včas a voda s nimi – 19:53 (LP 19:12) dnes stačí na 10. místo.
     Ani Mokrouše na tom nejsou špatně – spíš naopak. Základna na jedničku, hadice trochu lítají vzduchem, ale kluci jsou na místech a 18:93 (PP 18:25) dnes stačí na velmi dobré 6. místo.
     Kluci z Dehtína běží mimo soutěž. Po ulitém startu si jdou ještě upravit materiál na základnu, což nesmí – NP. Škoda, superrychlý útok stojí za zkouknutí a čas 17:64 je dnes nejrychlejším konečným časem.
     Únětický košař šroubuje nadvakrát, přesto mají vodu na proudnicích v šestnácté vteřině – škoda prostřiku – 18:16 (PP 17:72) a bronzová 3. příčka. Těch 15 bodů se jim po minulém kole bude jistě hodit.

     Kluci z Žebnice to rozbalí v podobném duchu – jen o vteřinu pomaleji – 19:11 (LP 18:62) a 9 bodů za 7. místo.
     Košaři z Chotíkova spadne koš do kádě – naštěstí před tím, než ho zapojí a savice se dotkne vody,  a tak mohou kluci aspoň dokončit útok. Vpředu mají opravdu dost času – 31:29 (LP 31:24) a paradoxně jim to stačí na poslední bodované 15. místo.
     Dolní Hradiště má dobře rozběhnuto. Na třetím béčku se troják zakopne a zamotá do hadic, takže vykrátí proudaře, kteří nesestříknou – NP.
     Chlapci z Nevřeně chtějí být zřejmě solidární. Útok nevypadá špatně, ale jakmile voda dorazí  k rozdělovači, jedno pravé céčko se odpojí a chudák závodník se tam válí a lítá vzduchem zároveň – vypadá to spíš na souboj s hadem než s hadicemi – NP.
     Neví někdo, jak odstranit hodně silné lepidlo? Že bychom pomohli Úhercům zbavit se té smůly, co se jim lepí na paty od začátku letošní sezóny. Dnes jejich béčkař uklouzne hned na startu, tak tak stíhá roztáhnout, hadice letí až mezi diváky. Vypadá to, že dokončí, než… bouchne hadice na levém proudu – NP.
     Kluci z Božkova mají pěkný přístřešek, to musíme uznat. J Ani jejich útok nevypadá nejhůř. Béčkař se sice trochu zakopává o hadice (nebo krtky na dráze) a uváže na nich parádní smyčku, ale dotáhnou a dokončují – 22:71 (PP 22:46) a 13. příčka.
     Lépe se vede Štichovicím. Útok bez pozorovatelných chyb ukončí s časem 19:41 – škoda jen prostřiku na LP (PP 18:41). 9. příčka a do Štichovic putuje pro letošek zatím nejvíc bodů – 7.
     I Brodeslavští se radují z bodíků – i když jen ze dvou. Nataženo mají dobře, ale s vodou se otevře prostřední kohout na rozdělovači. Zavírání kohoutu béčkařem (chudák troják asi v tu chvíli neví, co si počít) znamená zdržení – 23:65 (LP 22:61) a 14. místo.
     Dorostenci z Žebnice si nevybrali moc dobrou dráhu pro svoji premiéru na ZČHL. Očividně se ještě musejí seběhat, základna je o něco pomalejší než u ostatních týmů. Ač běžecky jsou na tom dobře, nedokončí – NP.
     Kornaticím to letos běhá velice dobře, jen ten pověstný kousek štěstí ještě chybí. Pěkně provedený útok dokončí s prostřikem na vykráceném LP v čase 20:21 (PP 18:31), ale nakonec je z toho tak jako tak NP (přiznávám, že jsem nějak pozapomněla, proč ho dostali J ).
     Štenovický Borek se poněkud zdrží na koši, jinak předvede svojí klasiku. Škoda prostřiku na LP – 19:98 (PP 19:07) a 4. body do celkového hodnocení za 12. místo.
     Na dráze se červenají Poděvousy. Divný start, parádní práce na koši a v kádi a voda letí dopředu. Moc rychle. Béčkař pustí poslední smyčku a přestože ihned přiskočí a dotahuje hadici s vodou, vykrátí tak rozdělovač. 19:17 (LP 18:40) je dostává na 8. příčku, ale kluci spokojení nejsou. Jak se dozvídáme, startovní výstřel zazněl ve chvíli, kdy pomocník startéra upomínal závodníky přešlapem na čáře, což asi úplně adekvátní není.
     Ale to už je na dráze poslední mančaft z SDH Zálesí. Béčkař se tentokrát do poslední smyčky zamotá, což má za následek opět vykrácení – levému proudaři se nepodaří vůbec sundat – NP.

      Nikdo by se nedivil, kdyby na ženskou kategorii začalo pršet. Naštěstí se tak nestane a po přestávce nutné k přestavění dráhy a občerstvení rozhodčích pokračujeme ženskou kategorií.

     Startovní pole tradičně otevírají Únětice. Zdržení na koši, levá proudařka zaklekává s vodou a pravá má problém sestříknout – 26:96 (LP 22:22).
      Hned za nimi Poděvousy Angels. Parádní základna, rychlý odběh, ale…přesto nestačí. Strojnice má evidentně pocit, že holky umějí létat, voda je předežene daleko před čárou nástřiku – NP.
      Cácorky z Rybnice to zvládnou lépe. Nabíračka se sice nemůže trefit, ale strojnice jí ochotně pomůže a holky vpředu mají aspoň čas doběhnout – 26:92 (PP 25:30) a nebodované osmé místo.


      Chválenicím pravděpodobně chybí dost členek, protože v některých jejich dresech vidíme neznámé-známé tváře závodnic z Mrtníku, který letos neběhá. Navzdory přeskládané soupisce na různých postech si holky útok vychutnají a s jistotou dávají vyrovnaným sestřikem 21:89 (LP 21:73), za což si dnes vyběhají 8 bodů za 2. místo.
     Velmi dobrý útok předvedou děvčata z Dehtína. Levá proudařka to má akorát s vodou, ale prostříká pravá – 22:27 (LP 19:79) a bedna to jistí – 3. místo.
     Přes malé zdržení na koši ukážou Chotíkovské závodnice, že to umí. Parádní útok zakončí na pravém proudu jen těžko uvěřitelných 17:77, ale levá proudařka stříká a  stříká a stříká….- 46:68 a 10. příčka.
     Lépe jsou na tom Štichovice. Pravá proudařka se sice zdrží na základně, ale stíhá doběhnout – ne už tak dobře se trefit do terče – 24:66 (LP 20:77) – alespoň 2 body za 6. místo.
     Hned za nimi na startu i ve výsledném pořadí jsou Chlumčany. Opět zdržení – tentokrát košařka. Ještě že tak! Bolkovská dráha je náročná – obzvlášť pro proudařky. Ty čekají na vodu a pak terče delší dobu omývají – 26:70 (PP 25:30) a sbírají poslední 1 bod za 7. příčku.
     Poděvousy Devils si očividně vezmou „mustr“ od svého druhého týmu. Ačkoli béčkařka nestíhá spojit proudařce a zdržení u základny je markantní, strojnice přidá plyn a děj se vůle boží! Skončí to gejzírem vody u trojáku a čas 24:61 (PP 19:57) znamená 5. místo.


     To nejlepší nakonec. Dnes to platí 100%. Štěnovickému Borku stačí nic nezkazit a poběží si pro bednu. Velmi dobrým útokem si doběhnou pro tu nejvyšší a z Bolkova si odvážejí rovnou zlato za čas 19:34 (LP18:39).

     A na úplný konec přijde konečně…konec. Všichni si oddechnou. Počasí vydrželo, jen na dráze se dnes moc nedařilo, o čemž vypovídá většina časů v obou kategoriích. Ti nejlepší přeberou naleštěné velké poháry a spoustu cen – Bolkováci se docela vytáhli. Těm ostatním nezbývá než zpytovat svědomí a trénovat…

     Úplně náhodou máme po závěrečném nástupu možnost zjistit, jak to bylo s tím startérem. Domluvený rozhodčí bohužel bez jakéhokoli avíza prostě nedorazil a pořadatelé oblékli vestu prvnímu volnému člověku, který k tomu přišel (dle jeho vlastních slov) jako slepý k houslím. Těžko říct, kde se stala chyba. Faktem je, že postavit  na start s pistolí člověka, který nemá šajn, jak se v požárním sportu startuje, není asi úplně dobrý nápad. Ještěže v té pistoli neměl ostré náboje - to bychom se třeba na příštích kolech ligy v Brodeslavech a Úhercích už ani nesešli…a to by byla škoda ;-)

 


Zdroj: angel1@centrum.cz