Bookmark and Share

Jak se v Plzni-Slovanech hasí

Vydáno dne 15. 07. 2015 (4959 x přečteno)

     „…musíte kolem likérky a pak rovně až na konečnou trolejbusu dvanáctky a tam už budou šipky,“… vzpomínáme na instrukce, když míříme v horkém sobotním dopoledni vstříc dalšímu kolu ZČHL. 


Šipky sice vidíme, ale to už na nás u krajnice mávají – zřejmě členové tamějšího SDH. Směrují nás na zkratku – betonovou lávku, která nás přes řeku dovede přímo k areálu. Neoplocené fotbalové hřiště leží v parku, kolem různé stezky včetně oválu na in-line – vypadá to na další zajímavé závodiště. A stín stromů kolem se bude hodit, protože už teď slunce neúnavně připaluje a než člověk dojde z provizorního parkoviště kolem stánku s občerstvením k dráze je splavený doslova jak závodní kůň. Ještěže pořadatelé zřídili za kádí provizorní „brod“, kde se lze po celý den zchladit! Zpočátku je sprcha, udělaná jednoduše z úzkého savce, puštěná jen chvílemi, ovšem s přibývajícím hicem se pod ní permanentně ráchají děti i dospělí z řad diváků i závodníků…


Není divu! Závodní tempo je ve sluneční výhni doslova vražedné! Dnes se s tím vším nejlépe vyrovnají kluci z Horní Kamenice. Přestože jim těsně před nástupem na startovní čáru spadne koš a musí si základnu znovu upravit, nenechají se rozhodit a parádním útokem smetou pod stůl veškeré pochyby o jejich kvalitách. 17:55 dnes znamená zasloužené zlato (na LP dokonce 16:89) a „kamenický rychlík“ začíná po letech pomalu ale jistě nabírat rychlost a míří k cíli nejvyššímu.
Zahanbit se nenechají ani borci z Únětic. Sledujeme perfektní práci na základně, rychlou vodu, elegantní piruetu béčkaře, který si tím přehazuje hadice, aby se do nich na dráze nezamotal. Ale to už je voda za rozdělovačem a proudaři bleskurychle zaklekávají – 17:77 jim zajistí 2. příčku a jejich pravý proudař se s časem 16:64 stává nejrychlejším „proutníkem“ (samozřejmě proudařem) dnešního závodu.


Závodníci z Horní Lukavice si před útokem taktéž upravují materiál na základně nadvakrát – samozřejmě v rámci časového limitu základny. Přesnost při přípravě je v tomhle sportu stejně důležitá jako rychlost běhu při samotném útoku. Je vidět, že kluci zvládají obojí! 17:83 (PP 16:69) a bronzová „bedna“ putuje do Horní Lukavice.
Pod 18 vteřin se dnes dostanou ještě Žebnice, Dehtín a Draci Chrást, ale bohužel vždy jen na jednom z proudů, tak si rozeberou 3. a 4. místo spolu s dalšími 18kami – Mokrouše (6.) a Štichovice (7.). Pravý proudař Draků z Chrástu se s 20:45 prostříká až na místo jedenácté.

 


Jako poslední bodují Útušice s časem 26:74 (!) a od 13. až do 21. místa je to samý neplatný pokus – NP (již tak trochu klasicky Úherce, překvapivě i Vřeskovice, Kalenice, Nevřeň, Štěnovický Borek, Poděvousy a další…

 


Během přestávky je dráha přeměřena a předělána pro kategorii žen – dnes opět 14 družstev. Nehledě na počasí a množství mančaftů, pořadatelé zde v Plzni-Božkově fungují na jedničku. Občerstvení i s vedlejším posezením je naprosto dostačující a nejvíc na nás beztak zapůsobí milá a nápomocná obsluha stejně jako koordinátoři při parkování. Na první závod ZČHL pořádaný zde je to za jedničku s hvězdičkou!

 

Snad jen diváci nám tu trochu chybí. Kromě závodníků a hrstky stálic, které se jezdí na ligu dívat, se moc Plzeňáků neobjeví. Vzato kolem a kolem, není ani divu, že prchli z rozpáleného města pryč na koupaliště a na výlety do přírody. Jejich škoda! Další kategorie je totiž obzvlášť koukavá , i když špičkové výkony tu dnes trochu chybí…
Jakkoli je dráha rovná a hlavně tvrdá, což závodníkům na útocích víc než svědčí, v ženské kategorii se nedaří. Ani bezkonkurenční Chválenice – leader ligy – nezaběhnou svůj útok bez chybičky a přes 16kový čas na PP, končí s neplatným pokusem.
O dosáhnutí na bednu se úspěšně pokusí pak už jen holky z Chotíkova, které mají na jednom proudu 17ku, ale levá proudařka omývá terč, takže s 26:76 končí bez bodu.
Nikomu z jindy úspěšných týmů se hozenou rukavici sebrat nepodaří. Snad jen Únětice se mohou radovat z alespoň čtyř bodů za bramborové 4. místo.
Téměř výborný útok nám ukážou závodnice z Úněšova. Účastní se ZČHL teprve od třetího kola v Horním Hradišti, kde nebodovaly, ale jejich útoky jsou kolo od kola lepší a je vidět, že holky umí. Dnes jim základna klapne a vše mají bezvadně načasováno – až na PP, která se prostříká na 19:66 a tím 3. místo (LP 17:73).
Pohodový útok předvede dnešní ligový nováček – SDH Lužná. Košařka nespěchá, pojistí vodu, béčkařka zapojuje při odběhu ze základny a z pohodových vyrovnaných sestřiků je s časem 19:48 (PP 19:41) rázem 2. příčka. Gratulace k velmi dobrému nástupu do ligy!


Vítr z plachet všem vyfouknou „Smolíkovy děti“, které k nám dorazí z Hradce u Stoda. Na ZČHL zavítají jen čas od času, protože stabilně jezdí ligu Hořiny, ale když už přijedou, tak se ukáží ve víc než dobrém světle. „Veni, vidi, vici“ pro ně dnes platí doslova. Skvělý útok, skvělé sestřiky a skvělých 17:75 (PP 17:68) a zasloužené zlato za 1. místo. Tolik šikovných holek a z jedné vsi – to se jen tak nevidí!
Zlata si nakonec užijí všichni až až! Toho závodního jen ti nejlepší, ovšem zlaté slunce se v odpoledních hodinách překonává, a tak se spousta lidí dál chladí ve „zlaté sprše“ přesunuté po skončení závodu již přímo na dráhu. Další „zlato“ na nás čeká v cenách v podobě lahve tradičního Božkovského Fernetu s originální etiketou k 5. kolu ZČHL. Ani dárkové koše pro tři nejlepší mančafty z každé kategorii se nedají přehlédnout a musíme uznat, že dnešní pořadatelé se opravdu vytáhli a svého prvního ročníku se zhostili se ctí.


Ještě pár záběrů pro regionální televizi ZAK, loučíme se s božkovský areálem a nasedáme do dodávek a Avií s vidinou blízkého či vzdálenějšího koupaliště nebo rybníku. Kéž by byl blízko Brodeslav, kam se část týmů přesouvá na večerní avizovanou zábavu a zítřejší pokračování ZČHL.

 

http://katjan.rajce.idnes.cz/ZCHL_2015_-_Plzen_Brodeslavy/


Zdroj: Angel S. , http://katjan.rajce.idnes.cz/