Bookmark and Share

Víla Bučálka aneb ZČHL Bučí

Vydáno dne 02. 07. 2014 (4293 x přečteno)

    Sluníčko, teplíčko, všude sucho – velká změna oproti loňským závodům, kdy v noci velká voda z blízkého potoka málem vyplavila nejen kadibudky ale i závodní dráhu. Pořadatelé z SDH Bučí zřejmě zaslali objednávku na počasí s předstihem, a tak jim byl doručen příjemný nedělní den.

 


     Chvilku trvá, než najdeme místo k zaparkování, auta a hasičské dodávky stojí, kde se dá po všech přilehlých pláccích a uličkách – klasika. Večerní mecheche jsme sice všichni nezažili na vlastní kůži, ale než se dostaneme na bučské závodiště, vrabci na střechách nám poreferují: bylo to veliké! Aneb slovy jednoho závodníka: “Večer masakr! Byly tu stovky cizích lidí, když jsi hledal někoho z ligy, tak by ses málem ztratil, ale jinak zábava super. Nemělo to chybu, akorát se v noci asi dost snědlo, protože dneska už toho moc nemají…“

    Neváháme a ihned zamíříme ke stánku s občerstvením, kde kolem poledního dostáváme poslední porce těstovitého salátu a řízků s chlebem, vypadá to, že do odpoledne vydrží už jen steaky (kdo ví - jestli) a klobásy. Prostě kdo dřív přijde…

     Mezitím stačila od rána odběhnout více než polovina mužských mančaftů. Hned na prvním týmu na dráze je vidět, že jim to tu svědčí. Borci ze Žebnice předvedou bezchybný útok, závodník pokládá troják dokonce jen jednou rukou, jako by se vlastně vůbec nic nedělo. Ale děje: 17:86 (PP 17:59) a konečné 4. místo (i když těsně pod bednou) kluky jistě blaží.
     Štěnovickému Borku se tolik nezadaří. Béčkař má problém se spojem, ale stíhá hadice natáhnout, LP omývá terč – 19:35 (PP 18:59) a 11. příčka.
     Chlapci z Únětic slavíce včerejší vítězství zřejmě trochu protáhli večerku. Košař (letos nový) chvátá, aby měl útok rychle za sebou a … košík padá vedle kádě. Vpředu tak mají opravdu dost času, proudaři si v klídku dojdou k terčům – 25:40 (LP 25:13) a pro tentokrát až 21. místo.
     Poděvousští poladili formu poněkud lépe, škoda jen lehkého prostřiku na PP – 18:07 (LP 17:67 a 5. příčka. Ona by jim ani ta sedmnáctka nepomohla víc jak o jedno místo výš.
     Horní Lukavice nás i po letech stále přesvědčuje, že jejich tým opravdu umí. Jeden z nejstarších týmů na ZČHL ukáže všem, že zkušenosti a léta praxe jsou k nezaplacení a v kombinaci se stále skvělou formou sledujeme další skvělý útok v jejich podání, 17:61 (PP:38) a domů si vezou 15 bodů za 3. Místo.
     Velice dobrý útok předvedou i kluci z Mokroušů. Škoda pravého proudaře, se kterým to při zákleku vpředu víc škubne, nestihne zamířit na terč tak rychle jako LP a prostříká – 18:62 (LP 17:92) – tenhle víkend je to prostě 2 x 9ka a 2 x 7 bodíků.
     Sedmnáctku dokážou stříknout i Robčice – bohužel jen na levém proudu. Pravému přijde voda o něco později a nestihne sundat dříve než v 19:85 (LP 17:99), což pro dnešek znamená nebodované 18. místo.
     Lépe jsou na tom Kornatice, ač rovněž s devatenáctkovým časem – 19:66 (PP 18:77), za který dostanou 2 body za 14. místo. 19tek dnes padá hodně, rozhodují i setiny…
     Bolkovu se nedaří tak dobře jako včera ve Štichovicích. Na klucích je asi trochu znát únava z přejezdů na ligu Hořiny, ale útokem za 18:30 s vyrovnaným sestřikem (LP 18:08) v pohodě dosáhnou na 7. místo a přibude jim tak 9 bodů do celkového pořadí.


     Famózním útokem všechny sežehnou Draci z Chrástu. Parádní zadek, rychlá voda, hadice natažené, proudaři zaklekávají s vodou na proudnicích a 17:36 (na PP dokonce 16:93!) jim dnes zajistí příčku nejvyšší – 1.
     Dehtín už zřejmě ladí formu na republiku za 14 dní a jejich útoky jsou čím dál lepší. Při tom dnešním má velké štěstí pravý proudař, který zapojuje proudnici vepředu na poslední chvíli a prostříká půl vteřiny – 18:08 a 6. příčka (LP 17:58 – stačilo by na druhé místo).
     Zato Dolnímu Hradišti se dnes vůbec nedaří. Závodník za rozdělovači se cestou trochu zamotá, troják mu vypadne z ruky, a kdyby obětavě nedoběhl béčkař a nedotáhl hadice, proudaři by neměli šanci sestříknout. Přes dosažené časy se Dolní Hradiště zařadí do skupinky NP. Drží tam místo ještě Řemešínu, který nám předvede neobvyklý požární útok se starou stříkačkou. Dále se pak do klubu „Někdy příště“ přihlásí Úherce (PP nestihne zapojit proudnici) a Bučí (přesně to samé v bledě modrém – vlastně fialovém – na levém proudu). Troják z Bučí reaguje ovšem bez zaváhání a zavře levému proudaři vodu. Ten může cvaknout proudnici a v klidu sundat. Přesto jim to  nepomůže…
     Ani Obora dnes nemá svůj den. Pravý proudař nezapojí a proudy vody z céčkové hadice zchladí horké hlavy diváků u dráhy. Po delším zaváhání usoudí, že by to ještě stihl zapojit a sestříknout, než doje voda v kádi – 41:14 (LP 18:10, což by bohatě stačilo do první desítky).
     Kam se asi poděl tehdejší Hubenov A? Přemýšlíme, když si základnu připravuje hubenovské „Béčko“. Nic se jim vyloženě nepokazí ale ani extrémně nepovede (snad jen sehrané sestřiky na terčích) a pohodový útok s časem 19:86 (LP 19:81) jim přinese 19tou příčku v celkovém pořadí.  
     Seč je na tom o něco lépe a za útok s časem 19:42 (LP18:92) urve alespoň 4 body za 12. místo.
     Zato borci z Horní Kamenice se dnes vytáhnou. Strojník už se sehrál s půjčenou mašinou a sotva kluci vzadu naberou, valí vodu vpřed. Skvělé sestřiky a čas 17:59 (LP 17:48) jim zajistí dalších 17 bodů za skvělé 2. místo.
     Vřeskováci letos teprve hledají tu jejich pověstnou formu a vypadá to, že se zasekli u nějakého bludného kořenu, škoda prostřiku na PP – 18:39 (LP 17:97) a opět 8. místo s osmi body.
     S Brodeslavy je člověk jako na houpačce – jednou nahoru a pak zas dolů. Oproti včerejší nule se dnes koukavým útokem vyhoupnou na 10. příčku, za kterou dostávají 6 bodíků. Kluci měli štěstí, sotva sestříkli, hadicové vedení se u trojáku rozletělo…
     Sice bez bodu ale rovněž bez větších problémů předvede svůj útok s časem 19:76 (PP 19:40) SDH Nevřeň. Snad až na tu vánočku, co kluci upletli na céčkách – lecjaký pekař by se od nich mohl učit J
     Žákava a Zálesí spolu dnes drží jednu basu (obzvlášť praví proudaři – ani z jednoho týmu nestačí zapojit proudnici včas) . Oba mančafty si za útoky kolem 30ti vteřin sklidí akorát tak materiál a pro dnešek odjíždějí bez bodu.
     O poznání lépe jsou na tom Krašovice. Jejich proudaři musí sice pořádně zabrat, aby dotáhli hadice, ale podaří se jim to, ač LP prostříká – 19:58 (PP 18:12) a 13ka se 3 body to jistí.
     Poněkud hůře zaběhne Chotíkov, který po chybě na rozdělovači končí s časem 19:70 (LP 19:17) na posledním bodovaném 15. místě. Na to už nedosáhnou Útušice. Zdržení na koši kluci nedoženou a 21:41 (PP20:40) jim stačí na pouhou 20. příčku. Ještě že tak! Proudaři byli na konci hodně nejistí a diváci se div nekryli před další sprchou…
    Vzhledem k tomu, že se počasí hodně umoudřilo a sluníčko svítí, jako by se všemi snad taky chtělo závodit, tak by to nebyla až taková tragédie. Chlapci ze Štichovic jsou na ně hodní a jejich útok se obejde bez velkých závad – 19:74 (PP 18:49) jim ale na body nestačí – 16. příčka.

     Zatímco se přestavuje dráha pro kategorii ženy, rozhodnou se poslední opozdilci zajít na oběd. Jenže… chyba lávky – u stánků s občerstvením je to už nějakou dobu jak u snězeného krámu. Po velké noční návštěvnosti rockové zábavy není divu, což … hladovějící závodníky logicky moc nezajímá. Organizačně velmi schopní pořadatelé ale zajišťují další dodávky – alespoň steaků a klobás – no což, vždyť jsme na závodech a ne v Grandhotelu Pupp! J
     Nahoře nad námi přikládají čím dál víc, zatímco „účastníci zájezdu“ na ZČHL Bučí postupně odkládají svršky, odpoledne už je to na kraťasy a tílko. Jenže v tom se běhat nesmí, takže holky se s nadšením soukají do elasťáků a dresů a …jdou na to.

     Startovku otevírá domácí SDH Bučí. Už vloni se holky skvěle vyběhaly a závody co závody útočí na příčky nejvyšší. Těžko říct, zda na ně dolehla únava z organizačních příprav závodu a nebo odpovědnost vůči domácím fanouškům, dneska se jim moc nedaří. Seknou se v kádi, voda je o poznání pomalejší, proudařky čekají, což (soudě dle výpovědí kteréhokoli proudaře) jim nesvědčí a prostřik je citelný – 21:73 (LP 20:32). Nakonec končí s neplatným pokusem.
     Poděvousům Devils se v Bučí nikdy moc nedařilo. Mnohaletou smůlu se pokoušíme hned druhým útokem zlomit. Sice si taky počkáme na vodu, ale konečný výsledek 18:84 (LP 18:43) nám překvapivě stačí na konečné 2. místo.
    Nastupují Únětice. Zdržení na koši znamená to samé i pro ně: přes veškerou snahu a kvalitní útok je voda na terčích dlouho a 20:43 (PP 19:79) jim přinese alespoň dva body za 6. příčku.
     Cácorky z Rybnice si chtějí bučskou dráhu zřejmě dosytnosti užít. Pravou proudařkou tlak vody zamává, až sebou pleskne bokem od terče a takhle šikmo se jí dost špatně stříká – 77:58 (LP 23:27).
     Koukavý útok předvede Dehtín. I jejich pravá proudařka má trochu problémy se stabilitou, ale čas 19:37 (LP18:97) je přináší bronzový kov a prvních 6 bodů v letošním ročkníku ZČHL.
     Ani Štichovice na tom nejsou špatně. Hadicové vedení mají sice posunuté hodně vlevo, v duchu polemizujeme, zda je to záměrné – že by nový systém pro PÚ? Koneckonců proč ne – 19:89 (LP 19:46) a další tři body jsou doma. Samozřejmě ve Štichovicích.
     Zato Chotíkov má dneska den! Košařka šroubuje na třikrát, vodu dostanou z kádě do mašiny, ale pak se to celé sekne. Jeden spoj na rozdělovači není zapojen, spojka běží za proudařkou a ta zpátky k trojáku a pak zase k terči…, nakonec to holky vzdávají – NP.
     Úněšov posílil o půjčené závodnice z jiných týmů. Útok vypadá velmi dobře, jen béčkařka špatně pošle hadici a se závodnicí na trojáku to hodí hodně do boku – 19:48 (LP 18:88) a bramborové 4. místo.


     To už se oči všech obracejí ke startovní čáře, kde jsou nastoupené Chválenice. Útok opět dokonalý! Že si holky stříknou šestnáctku ve Štichovicích, kde je to z kopce - budiž. Ale že i dnes na rovince, to už o něčem svědčí. Každopádně je to dobrá motivace pro ostatní týmy – konečně všichni vidí, že to prostě jde! Neuvěřitelných 16:85 (na PP dokonce 16:75) a zlatooo!
     Děvčata z Obory jsou nažhavené na útok a ulijí. Druhý start už zvládnou a rozbíhají…, jenže kromě nich běží po dráze i jeden céčkový spoj. Těžko říct, kdo je víc v šoku – jestli trojanda nebo diváci opodál. Holky to ale nevzdají – 37:76 (LP19:78).
     Poděvousy Angels se letos opět seběhávají, a tak ještě vychytávají chybičky útok po útoku. Ten dnešní se jim povede, jen škoda prostřiků na obou proudech – 20:87 (PP 20:24) a konečně urvou aspoň jeden bod za 7. místo.
     Startovní listinu uzavírá Štěnovický Borek. Perspektivní mladý tým občas trochu narušuje ustálená ligová pravidla a zvyky – to se ale časem určitě poddá. Faktem je, že na dráze jsou holky čím dál lepší. Dnes však první start ulijí a poté se strojnice zdrží na spojkách, jsou rády, že dokončí v čase 22:07 (LP 21:15) a bez bodu.

     Balíme a čekáme na vyhlášení a závěrečný nástup, který se nese v uvolněném duchu. Trojice nejlepších týmů v kategorii muži (Draci Chrást, Horní Kamenice a Horní Lukavice) a ženy (Chválenice, Poděvousy, Dehtín) si užijí závěrečné focení, kluci pak naloží na záda pro Bučí klasické dřevěné brikety a pytle cementu, holky sbalí igelitky s pečenými čaji a krabice s dorty. Loučíme se s třetím kolem ligy, v duchu děkujeme pořadatelům, že vše proběhlo bez závad a těšíme se na další kolo do Bolkova. No…těšíme…, spíš jsou všichni zvědaví, jak se kdo se zvlněným terénem s převýšením popere…


Zdroj: angel1@centrum.cz